LEGENDY ZAKLĘTE w rzeźbie to tytuł projektu realizowanego w ramach projektu grantowego pn. „Wzmocnienie kapitału społecznego mieszkańców obszaru LSR Ziemia Gotyku” współfinasowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020.
W ramach projektu zatrudniono rzeźbiarzy, którzy w ciągu 6 dni wykonali rzeźby, opracowany i wydany został folder promocyjny pt. Lokalne legendy i podania w nakładzie 500 egz. oraz zostaną przeprowadzone warsztaty rzeźbiarskie dla 10-osobowej grupy dzieci i młodzieży. Termin realizacji projektu to lipiec-październik 2022.
Tematem przewodnim pleneru były rzeźby- postacie z lokalnych legend, pochodzących z Gminy Chełmża. Artyści rzeźbiarze stworzyli 6 postaci w oparciu o następujące legendy: Legenda o Bł. Jucie, Legenda o Szerokopasie, Legenda o browińskim herbie, Legenda o jeziorze Grodno, Legenda o Witkowie. Dużym wsparciem przy powstawaniu projektu była publikacja pt. „Bajki i legendy powiatu toruńskiego czyli podtoruńskie czary-mary” wydana przez Starostwo Powiatowe w Toruniu ( 2015), w której opisane są m.in. legendy z Gminy Chełmża. Tak oto powstały postacie: postać Bł. Juty; Rudowłosa Anna z Legendy o browińskim herbie; Kmieć- mąż z siekierą szukający zemsty z Legendy o Szerokopasie; rycerz z włócznią z legendy pt. Jak powstała nazwa jeziora Grodno; postać dziedzica z Witkowa z Legendy o Witkowie; rycerz jadący do Malborka porywający złotowłosą z Legendy o Szerokopasie. Plener został zorganizowany w dniach 11-16 lipca 2022.
Ostatniego dnia zorganizowano pokaz rzeźbienia tzw. speed carving w drewnie, czyli pokaz rzeźbienia mniejszej rzeźby w ciągu 1 godziny i tak oto powstało 6 mniejszych rzeźba. Wyrzeźbiono leśne zwierzęta i ptaki. Z powstałych dzieł z drewna powstała wystawa plenerowa, rzeźby będą ustawione przy Pastorówce w Zelgnie, tworząc krajobraz artystyczny w Centrum Kultury i Tradycji w Zelgnie, wcześniej jednak zostaną odpowiednio zakonserwowane oraz umocowane.
Rzeźby postaci z lokalnych legend oraz folder pt. Lokalne legendy i podania to nie tylko efekt projektu, ale też wstęp do lekcji o lokalnej historii i tradycji, które będą prowadzone w miejscowej bibliotece dla odwiedzających „młodych pokoleń”- dzieci i młodzieży.
Wartościowym wkładem projektu, było drzewo przekazane przez Gminę Chełmża, pnie drewna o grubości ok 1 m i wysokości do 2,5 m, które stanowiło podstawę dalszej pracy artystów rzeźbiarzy. Rzeźby zostały wykonane z kloców drewna liściastego- topoli.
W plenerze udział wzięli następujący artyści: Piotr Jakubowski z Prabut Michał Grzymosławski ze Szczytna, Jan Lewicki z Młynar, Mieczysław Wojtkowski z Olsztyna; Stanisław Panfil z Mogilna, Edmund Szpanowski z Sierpca. Panowie reprezentują m.in. Stowarzyszenie Republika Rzeźbiarzy zrzeszające rzeźbiarzy z całej Polski.
Partner projektu: Stowarzyszenie Budowy Kopca „Ziemia Polaków”. Partner działania: Sołtys Sołectwa Zelgno.
Zorganizowanie takiego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe gdyby nie pomoc i wsparcie ze strony wielu osób i organizacji, instytucji. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli i wspierali organizację wydarzenia serdecznie dziękuję. Justyna Błaszczyk Dyrektor Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża